Термінологічний словник

У скороченому вигляді наведемо найголовніші екологічні поняття й терміни, якими потрібно володіти. Словник поповнюється з кожною новою темою.

Абіотичні екологічні фактори (абіотичні умови середовища) — нежива природа, що оточує організм чи інший об’єкт і так чи інакше впливає на нього.


Адаптація — сукупність морфофізіологічних, поведінкових, популяційних та інших особливостей виду, як і забезпечують можливість специф. способу життя в певних умовах довкілля. Сукуп­ність способів Адаптація надає будові та життєдіяльності організмів рис доцільності. Адаптацією називають також сам процес формування пристосувань організмів до умов існування. Адаптація виникає і розвивається під впливом основних чинників органічної еволю­ції — мінливості, спадковості, природ­ного чи штучного добору.

Антропогенні екологічні фактори — будь яка діяльність людини, що так чи інакше впливає на нього.

Аутекологїя — наука пов’язана з вивченням впливу екологічних факторів на існування й розвиток окремих видів організмів, взаємозв’язків організму з довкіллям.

Біоакумуляція — нагромадження в організмі забруднювальних речовин, що надходять з навколишнього середовища крізь легені, шкіру і травний канал. Передумовою є тривалий період напіврозпаду шкідливих речовин і їхня здатність нагромаджуватись у певних органах і тканинах.

Біонти — організми, які в ході еволюції пристосувалися до існування в певному середовищі (біотопі).

Біосфера — область існування й функціонування теперішніх живих організмів і продуктів їх життєдіяльності, живих організмів минулих епох, яка починається від нижньої частини атмосфери, охоплює всю гідросферу й верхні шари літосфери. Вона є активною оболонкою Землі, в якій сукупна діяльність живих організмів проявляється як геохімічний фактор планетарного масштабу.

Біотоп — відносно одноманітний за абіотичними факторами середовища простір у межах водної, наземної і підземної частини біосфери, зайнятий одним біоценозом.

Біотичні екологічні фактори (біотичні умови середовища) — жива природа, що оточує організм чи інший об’єкт і так чи інакше впливає на нього.

Біоценоз — взаємозв’язана сукупність мікроорганізмів, грибів, рослин і тварин, що населяють більш-менш однорідну ділянку суші чи водойми й характеризуються певними відносинами між собою й адаптацією з довкіллям.

Демекологія (популяційна екологія) — розділ біоекології, що вивчає умови формування структури й динаміки популяцій певного виду.  

Забруднення — процес привнесення в середовище або виникнення в ньому нових факторів що здатні здійснювати негативний вплив на живі організми, або перевищення їх середнього природного рівня.
- Природне забруднення викликане природними  причинами.
- Антропогенне забруднення виникає у зв'язку з господарською діяльністю людини.

Закон біогенної міграції атомів (Вернадського) — міграція хімічних елементів на земній поверхні і в біосфері в цілому відбувається або за безпосередньої участі живої речовини, або в середовищі, геохімічні особливості якого (О2, СО2, Н2 та ін.) зумовлені живою речовиною — і тією, що існує сьогодні, і тією, що діяла на Землі за всю її геологічну історію.

Закон взаємокомпенсації екологічних факторів — мала інтенсивність дії деяких екологічних фак­торів може бути частково компенсована іншими по­дібними факторами.

Закон оптимуму: кожен з екологічних факторів має лише певні межі позитивного впливу на організми.

Закон толерантності (Шелфорда) — лімітуючим фактором процвітання організму (виду) може бути як мінімум, так і максимум екологічного фактора, діапазон між якими визначає величину витривалості — толерантності організму.

Інтродуцент - новий для регіону організм, відносно недавно успішно впроваджений в місцеві природні комплекси, або штучно переміщений за межі свого ареалу.

Екосистема — єдиний природний комплекс, утворений живими організмами й середовищем, в якому вони існують і де всі компоненти тісно пов'язані обміном речовин, енергії і інформації.  Часто екосистему ототожнюють з біогеоценозом. Втім, екосистема — поняття більш загальне.

Екологічні закони — група закономірностей, що мають ознаки природно-історичних законів або нормативів і визначають взаємозв’язок організмів (у тому числі і людини) з навколишнім середовищем.

Екологічні фактори — всі складові (елементи) природного середовища, які впливають на існування й розвиток організмів і на які живі істоти реагують реакціями пристосування (за межами здатності пристосування настає смерть).

Консументи - більшість видів тварин які використовуєють нагромаджену продуцентами енергію безпосередньо (рослиноїдні), або опосередковано живлячись консументами нижчих рівнів (хижаки). Людина належить до консументів з широким спектром живлення.

Ланцюг живлення (трофічний ланцюг) — взаємовідносини між організмами під час переносу енергії їжі від її джерела (зеленої рослини) через ряд організмів (шляхом поїдання) на більш високі трофічні рівні.

Ноосфера  етап розвитку біосфери, на якому людина, свідомо використовуючи свої знання, буде підтримувати існування біосфери та сприяти її розвитку.

Правило екологічної піраміди при переході енергії на наступний трофічний рівень лише 10 % від неї використовується для продукування нової біомаси, стаючи запасеною енергією (решта витрачається в процесах меаболізму. Отже, у піраміді біопродуктивності кожний наступний рівень становить приблизно 10 % від попереднього (100, 10, 1, 0.1, 0.01 % від первинної кількості і т. д.).  Екологічна піраміда буває трьох типів:
  • піраміда чисел — відображує чисельність окремих організмів на кож­ному рівні, причому загальне число особин, що беруть участь у ланцюгах живлення, з кожним наступним рівнем зменшується;
  • піраміда біомаси — відображує кількісне співвідношення маси органічної речовини на трофічних рівнях; при цьому сумарна маса рослин виявляється більшою, ніж біомаса всіх травоїдних організмів, маса яких, у свою чергу, перевищує масу всіх хижаків;
  • піраміда енергії — відображує кількість енергії, яка запасається (в їжі) на кожному рівні, причому на кожному наступному трофічному рівні кількість біомаси, що утворюєть­ся за одиницю часу, є більшою, ніж на попередньому.
Природне середовище — це все живе й неживе, що оточує організми й з чим вони взаємодіють. Розрізняють повітряне, водне та ґрунтове середовище, останнім може бути й тіло іншого організму (для паразитуючих).

Продуценти - рослини і найпростіщі що здатні до вловлювання єнергії сонця (фотосинтез), або джерел хімічних сполук (хемосинтез). За рахунок цієї енергії вони будують з вуглекислого газу та води біомлекули. Так енергія акумулюється і консервується в їхній речовині.

Редуценти - відновлювачі, до яких належать бактерії і гриби що здатні розкладати складні біомолекули до гранично простих неорганічних сполук (вода, вуглекислий газ, сполуки азоту).
 
Синекологія розділ, який досліджує асоціації популяцій різних видів рослин, тварин, мікроорганізмів (біоценозів), шляхи їх формування й взаємодії з довкіллям.

Система — множина взаємопов'язаних елементів, що взаємодіє з середовищем, як єдине ціле і відокремлена від нього.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Тут ви можете як прокоментувати прочитане, так і написати особисто до викладача. УВАГА, всі повідомлення публікуються тільки після проходження перевірки.